Stavebný materiál 21. storočia. Využívate ho pri svojich projektoch?

Trendy v architektúre sa neustále menia a ľudia hľadajú stále častejšie spôsoby ako dosiahnuť, aby boli práve ich stavby čo najviac originálne a štýlové. Ťahokov, dierované plechy, kovové rošty, drôtené sitá a plechy sú pre tento účel ideálne vďaka svojej variabilnosti využitia v exteriéry či interiéry a pomaly sa stávajú stavebným materiálom 21. storočia.

Pôvodne sa tieto výrobky používali v technológiách pre poľnohospodársky , potravinársky, chemický či ťažobný priemysel na čistenie , filtráciu a triedenie materiálov a plodín, no v posledných rokoch prekvitá využitie v architektúre a stavebnom priemysle.

Dierované plechy a ťahokov majú obrovský potenciál pre architektov a dizajnérov kvôli tomu, že si sami môžu vybrať druh materiálu , hrúbku plechu , veľkosť a tvar ôk prípadne záverečnú farbu tak, aby sa im najviac hodil do ich projektu. Rôznymi obmenami týchto vlastností sa dá dosiahnuť nespočetné množstvo alternatív, ktoré zaručia funkčné praktické a estetické riešenia architektonických aj dizajnérskych nápadov.

Možnosti využitia sú naozaj široké. Z dierovaných plechov sa dajú vytvoriť rôzne výplne zábradlí, podlahové rošty, ploty a oplotenia , ďalej sa dajú použiť ako štýlový predel medzi dvoma priestormi , prípadne ako kryt ventilácie alebo dizajnový strop. 

Mriežka pre stropnú ventiláciu

Plot z dierovaného plechu

Zakrytie vzduchotechniky a káblov pomocou dierovaného plechu

Využitie ťahokovu nie je o nič menšie.  Fasády , žalúzie, nábytok, opláštenie parkovacích domov a iných budov, zakrytie vonkajších schodov , podhľady a výplne podlahových roštov sú len zlomok z toho na čo všetko sa dá tento materiál  použiť. 

Využitie ťahokovu ako polopriepustná žalúzia

Ťahokov použitý ako nábytok a optické predelenie medzi miestnosťami

Elegantná fasáda budovy

Ťahokov ohnutý do tvaru sedačky 

Stále častejšie sa stretávame s výrobkami z týchto materiálov v bežnom živote bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili. Sú to často veľmi praktické riešenia mestského mobiliéru ako sú koše, kvetináče, lavičky a mnoho iných. Toto dizajnové riešenie vkusne zapadá do bežného života a nepôsobí vôbec stroho a ani chladne. 


Výber materiálu závisí od miesta použitia (Interiér - Exteriér).  Používa sa hlavne antikorová oceľ, hliník, oceľ Cor-ten, mosadz, respektíve bežná oceľ , ktorá sa následne pozinkuje alebo farebne upraví tak, aby svojou pestrosťou oživila priestor. 

Farebná úprava dierovaného plechu

Ako sa hovorí “fantázii sa medze nekladú”, a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Či už malý kryt z dierovaného plechu na radiátor alebo kompletná fasáda z ťahokovu  na nákupné centrum. V podstate kdekoľvek nájdete využitie týchto materiálov . Jediné čo je k tomu potrebné je len vízia (dobrý nápad) a  vo svojom projekte môžete mať štýlové originálne prvky, ktoré vás odlíšia od priemeru.